Find os her

Svendborg Rabbits

 sisubasketballlogo  
LigaBasketligaen
Grundlagt1958
Mesterskaber1
ArenaSvendborg Idrætscenter
Kapacitet1.922
Klubsitewww.rabbits.dk

Kort om klubbens historie

Basketball klubben Svendborg Rabbits så dagens lys helt tilbage i 1958. Dog blev der allerede spillet basketball syv år tidligere i 1951 i den nu ikke længere eksisterende Svendborg Idrætsforening – Dette gør klubben til en af de ældste basketball klubber i Danmark.

I 2006 etablerede man elite-afdelingen, da man fandt det nødvendigt at klubben skulle operere med egen økonomi og bestyrelse.

De senste par år, og ikke mindst årti, har Svendborg Rabbits været en af topklubberne i dansk basketball, og været den største udfordrer til Bakken Bears, der er en af Danmarks mest dominerende basketballklubber. Siden 2006 har klubben været i finalen i syv å i træk.

Efter tre år med sølvmedaljer og nederlag i finalen, kunne fynboerne endeligt fejre deres første DM-mesterskab i 2009/2010-sæsonen med en sejr over netop Bakken Bears, som de sammenlagt vandt 4-1 i bedst ud af 7 kampe. De tre efterfølgende år, bød på yderligere tre finaler, hvor det dog kun blev til sølv alle tre gange.

Holdet har til dagligt hjemme i Svendborg Idrætshal, men står til at rykke ind i en ny Arena i den nære fremtid.

Basketligaen

DM-Guld (1 stk) 2009/2010
DM-Sølv (6 stk) 2006/07, 2007/08, 2008/2009, 2010/11, 2011/12, 2012/13
DM-Bronze (1 stk) 2004/05

Pokalturnering

Guld (3 stk) 2006/07, 2010/11, 2012/13

NavnNationalitetPositionHøjdeVægtFødt
Antonio PortaArgentina ItalienG1878828.10.1983
Kristoffer GertzG1907809.05.1994
Malthe HansenG1857529.12.1995
Rasmus Grøsfjeld ChristensenG1868601.07.1987
Ole JensenG1837524.04.1997
Claus MagaardF1929222.02.1986
Jonas FreyF2028620.08.1993
Damian OcanaSpanienF1989329.08.1986
Axel KarasonIslandF1939811.02.1983
Brandon RozzellUSAF1888827.03-1987
Trevor NoackUSAF20110919.03.1991
Martin-JensenF1849004.01.1994
Marinus MouboeC21211025.01.1996
Liam Potter UKC21312514.02.1986
Anthony BordenUSAC21111004.02.1991