Divisionspokalens sekstendelsfinaler
(opdateret 13/11)
Deadline for afvikling af Divisionspokalens sekstendelsfinalerne er 23/9.
Øst
Kamp 1: SISU 4 (Serie 1) vs. SISU 3 (3. Div) = 37 – 86
Kamp 2: BMS Herlev 4 (Serie 2) vs. Atlas (Serie 1) = 59 – 60
Kamp 3: Copenhagen Cannons (2. Div) vs. Hvidovre (1. Div) = 59 – 128
Kamp 4: Falcon 2 (1. Div) vs. SISU (1. Div) = 72 – 93
Kamp 5: Hvidovre 2 (3. Div) vs. Næstved 2 (1. Div) = 60 – 94
Kamp 6: SISU 2 (2. Div) vs. Jonstrup (2. Div) = 63 – 58
Kamp 7: KSI 3 (Serie 2) vs. BMS Herlev 2 (1. Div) = 39 – 119
Kamp 8: Alba (2. Div) vs. Falcon (1. Div) = 78-86
Kamp 9: BMS Herlev 3 (3. Div) vs. BK Amager (1. Div) = 33 – 87
Kamp 10: BK Ishøj Flamme (3. Div) vs. DTU 2 (3. Div) = 71 – 57
Kamp 11: Broernes (3. Div) vs. Virum Vipers (1. Div) = 29 – 83
Kamp 12: DTU (3. Div) vs. Værløse 2 (1. Div) = 78 – 64
Kamp 13: Stevnsgade 2 (2. Div) vs. KSI (2. Div) = 91 – 60
Kamp 14: Værløse 3 (3. Div) vs. KSI 2 (3. Div) = 53 – 77
Divisionspokalens ottendedelsfinaler
Vest Nord
Kamp 1: AGF (2. Div) vs. Hjørring (1. Div) = 73 – 60
Kamp 2: Viby IF (1. Div) vs. Aalborg (1. Div) = 81 – 69
Kamp 3: Bjerringbro (2. Div) vs. Skovbakken Bears 2 (1. Div) = 69 – 77
Oversidder: Viby IF 2 (2. Div)
Vest Syd
Kamp 1: Odense 2 (3. Div) vs. Vejen (2. Div) = 73 – 57
Kamp 2: Odense (2. Div) vs. BMI Bloodhounds (1. Div) = 70 – 95
Kamp 3: Odense 3 (Serie 1) vs. De Studerende Idræt i Odense (3. Div) = 91 – 59
Øst
BK Amager (1. Div) vs. BK Ishøj Flamme (3. Div) = 118 – 72
BMS Herlev 2 (1. Div) vs. Falcon (1. Div) = 99 – 92
SISU 3 (3. Div) vs. Atlas (Serie 1) = 70 – 63
Næstved 2 (1. Div) vs. SISU 2 (2. Div) = 78 – 68
Virum (1. Div) vs. DTU (3. Div) = 85 – 70
Stevnsgade 2 (2. Div) vs. KSI 2 (3. Div) = 83 – 53
Oversidder: Hvidovre (1. Div), SISU (1. Div)
Deadline for afvikling af ottendedelsfinalerne er 12/10.
Divisionspokalens kvartfinaler
Vest Nord
AGF (2. Div) vs. Viby IF (1. Div) = 51 – 76
Skovbakken 2 (1. Div) vs. Viby IF 2 (2. Div) = 86 – 64
Vest Syd
Odense 2 (3. Div) vs. Odense 3 (Serie 1) = 71 – 69
Oversidder: BMI (1. Div)
Øst
Næstved 2 (1. Div) vs. Virum (1. Div) = 76 – 95
SISU 3 (3. Div) vs. Hvidovre (1. Div) = 54 – 98
BK Amager (1. Div) vs. BMS Herlev 2 (1. Div) = 89 -83
Stevnsgade 2 (2. Div) vs. SISU (1. Div) = 66 – 72
Deadline for afvikling af kvartfinalerne er 2/11.
Divisionspokalens semifinaler
Vest
Odense 2 (3. Div) vs. Viby IF (1. Div) = 48 – 96
BMI Bloodhounds (1. Div) vs. Skovbakken Bears 2 (1. Div) = 64 – 74
Øst
Hvidovre (1. Div) vs. BK Amager (1. Div) = 85-86
Virum (1. Div) vs. SISU (1. Div) = 62 – 79
Deadline for afvikling af semifinalerne er 23/11.
Divisionspokalens finaler (øst og vest)
Vest
Viby IF (1. Div) vs. Skovbakken Bears 2 (1. Div) = 91 – 75
Øst
SISU (1. Div) vs. BK Amager (1. Div) = 67 – 77
Deadline for afvikling af finalerne er 14/12.
Pokalturneringens ottendedelsfinaler (Divisionshold + Pro-B ligahold)
BK Amager (1. Div) vs. Værløse (BL) = 77 – 111
Viby IF (1. Div) vs. Stevnsgade (BL) = 57 – 80
Wolfpack (BL) vs. EBAA (BL) = 74 – 87
Kvartfinaler
Team FOG Næstved (BL) vs. Værløse (BL) = 112 – 70
Stevnsgade (BL) vs. EBAA (BL) = 62 – 88
Svendborg Rabbits (BL) vs. Randers Cimbria (BL) = 82 – 70
Bakken Bears (BL) vs. Horsens IC (BL) = 106 – 111
Semifinaler
Team FOG Næstved (BL) vs. Svendborg Rabbits (BL) = 78 – 85
EBAA (BL) vs. Horsens IC (BL) = 62 – 85
Pokalfinalen
Svendborg Rabbits (BL) vs. Horsens IC (BL) = 70 – 105
Spilles 2. februar
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.