fbpx
Connect with us

FIBA World Cup

Overblik over VM-trupperne

Få et overblik over de fuldendte trupper frem mod VM 2019 i Kina.

Foto: Fiba.com

Trupperne ved dette årets VM er voldsomt decimeret efter utallige skader og spillere, der har valgt at forberede sig frem mod den nye sæson.

Vi har her dannet et overblik over, hvilke spillere vi kan glæde os til at se samt inddelt dem på de pladser, de spiller.

Gruppe A: Elfenbenskysten, Kina, Polen, Venezuela.

Gruppe B: Argentina, Nigeria, Rusland, Sydkorea.

Gruppe C: Iran, Puerto Rico, Spanien, Tunesien.

Gruppe D: Angola, Filippinerne, Italien, Serbien.

Gruppe E: Japan, Tjekkiet, Tyrkiet, USA.

Gruppe F: Brasilien, Grækenland, Montenegro, New Zealand.

Gruppe G: Den Dominikanske Republik, Frankrig, Tyskland, Jordan.

Gruppe H: Australien, Canada, Litauen, Senegal.

 

Angola (Gruppe D)

Head coach: William Voigt.

Guard: Jerson Lukeny Goncalves, Carlos Morais, Gerson Domingos, Leandro Jacques Conceicao.

Forward: Jose Antonio, Olimpio Cipriano, Reggie Moore, Leonel Paulo, Hermenegildo Mbunga.

Center: Valdelicio Joaquim, Yanick Moreira, Eduardo Mingas.

 

Argentina (Gruppe B)

Head coach: Sergio Hernandez.

Guard: Luca Vildoza, Nicolas Laprovittola, Lucio Redivo, Maximo Fjellerup, Facundo Campazzo.

Forward: Luis Scola, Patricio Garino, Gabriel Deck.

Center: Tayavek Gallizzi, Marcos Delia, Agustin Caffaro.

 

Australien (Gruppe H)

Head coach: Andrej Lemanis.

Guard: Patty Mills, Matthew Dellavedova, Cameron Gliddon, Nathan Sobey, Chris Goulding.

Forward: Joe Ingles, Nicholas Kay, Aron Baynes, David Barlow, Mitch Creek.

Center: Andrew Bogut, Nicholas Kay, Jock Landale.

 

Brasilien (Gruppe F)

Head coach: Aleksandar Petrovic.

Guard: Marcelinho Huertas, Rafael Freire Luz, Vitor Benite, Yago Mateus dos Santos, Leandro Barbosa.

Forward: Alex Ribeiro Garcia, Marcos Louzada, Marqunhos Vieira, Bruno Caboclo.

Center: Anderson Varajao, Cristiano Felicia, Augusto Lima.

 

Canada (Gruppe H)

Head coach: Nicholas Nurse.

Guard: Phil Scrubb, Kevin Pangos, Andrew Nembhard, Kaza Kajami-Keane, Cory Joseph, Brady Heslip.

Forward: Thomas Scrubb, Melvin Ejim, Conor Morgan.

Center: Khem Birch, Christopher Boucher, Kyle Wiltjer.

 

Den Dominikanske Republik (Gruppe G)

Head coach: Nestor Garcia.

Guard: Victor Liz, Rigoberto Mendoza, Luis Montero, Dagoberto Pena, Ronald Ramon, Gelvis Solano.

Forward: Eulis Baez, Juan Jose Garcia, Ronald Roberts Jr., Sadiel Rojas, Juan Miguel Suero.

Center: Eloy Vargas.

 

Elfenbenskysten (Gruppe A)

Head coach: Paolo Davide Povia.

Guard: Charles-Noe Abouo, Bryan Pamba, Souleyman Diabate, Guy Landry Edi, Louis Cyrille Jean Benoit A Sie.

Forward: Baru Adjehi, Vafessa Fofana, Bali Coulibaly, Tiegbe Bamba, Dean Thompson.

Center: Frejus Zerbo, Mohamed Déba Kone.

 

Filippinerne (Gruppe D)

Head coach: Joseller Guiao.

Guard: Mark Barroca, Kiefer Ravena, Robert Lee Bolick Jr., Roger Pogoy, Paul John Dalistan Lee.

Forward: Troy Rosario, Gabe Norwood, Christian Jaymar Perez,

Center: Japeth Aguilar, Raymond Almazan, Andray Blatche, June Mar Fajardo.

 

Frankrig (Gruppe G)

Head coach: Vincent Collet.

Guard: Andrew Albicy, Nando de Colo, Evan Fournier, Frank Ntilikina.

Forward: Amath M’baye, Nicolas Batum, Louis Labeyrie, Paul Lacombe, Axel Toupane.

Center: Rudy Gobert, Mathias Lessort, Vincent Poirier.

 

Grækenland (Gruppe F)

Head coach: Thanasis Skourtopoulos.

Guard: Giannoulis Larentzakis, Nick Calathes, Kostas Sloukas, Evangelos Mantzaris.

Forward: Georgios Printezis, Kostas Papanikolaou, Ioannis Papapetrou, Panagiotis Vasilopoulos, Giannis Antetokounmpo, Thanasis Antetokounmpo.

Center: Ioannis Bourousis, Georgios Papagiannis.

 

Italien (Gruppe D)

Head coach: Meo Sacchetti.

Guard: Ariel Filloy, Daniel Hackett, Luca Vitali, Alessandro Gentile, Marco Belinelli, Amedeo Della Valle.

Forward: Luigi Datome, Awudu Abass, Amedeo Tassitori, Jeff Brooks, Danilo Gallinari.

Center: Paul Biligha,

 

Iran (Gruppe C)

Head coach: Mehran Shanintab.

Guard: Mohamad Jamshidifarabadi, Hamed Hosseinzadeh, Sajjad Mashayekhi, Rasoul Mozafarivanani, Behnam Yakhchalidehkordi.

Forward: Mohammad Hassanzadeh, Mohamadsamad Nik Khahbahrami, Michael Rostampour, Arman Zangeneh.

Center: Aaron Geramipoor, Meisam Mirzaeitalarposhti, Hamed Haddadi.

 

Japan (Gruppe E)

Head coach: Julio Lamas.

Guard: Seiya Ando, Makoto Hiejima, Ryusei Shinoyama, Shuto Ando, Daiki Tanaka.

Forward: Rui Hachimura, Kosuke Takeuchi, Yuta Watanabe, Joji Takeuchi, Yudai Baba.

Center: Nick Fazekas, Avi Koki Schafer.

 

Jordan (Gruppe G)

Head coach: Joseph Anthony Stiebing.

Guard: Mahmoud Abdeen, Amin Abu Hawwas, Dar Tucker, Jordan Al-Dasuqi, Mousa Alawadi.

Forward: Ahmad Alhamarsheh, Ahmad Obeid, Hasham Abbaas, Fadi Sedqi Salim Mustafa.

Center: Yousef Abuwazaneh, Mohammad Hussein, Ahmad Al Dwairi.

 

Kina (Gruppe A)

Head coach: Li Nan.

Guard: Fang Shuo, Guo Ailun, Sun Minghui, Zhao Jiwei.

Forward: Abudushalamu Abudurexiti, Makan Kelanbaike, Zhai Xiaochuan, Zhao Rui.

Center: Ren Junfei, Wang Zhelin, Yi Jianlian, Zhou Qi.

 

Litauen (Gruppe H)

Head coach: Dainius Adomaitis.

Guard: Marius Grigonis, Mantas Kalnietis, Mindaugas Kuzminskas, Lukas Lekavicius, Renaldas Seibutis.

Forward: Arnas Butkevicius, Rokas Giedraitis, Paulius Jankunas, Jonas Maciulis, Edgaras Ulanovas.

Center: Domantas Sabonis, Jonas Valanciunas.

 

Montenegro (Gruppe F)

Head coach: Zvezdan Mitrovic.

Guard: Suad Sehovic, Nukola Ivanovic, Derek Needham, Petar Popovic, Sead Sehovic.

Forward: Milko Bjelica, Aleksa Popovic, Bojan Dublevic, Dino Radoncic, Nemanja Radovic, Marko Tadorovic.

Center: Nikola Vucevic.


New Zealand (Gruppe F)

Head coach: Paul Henare.

Guard: Ethan Rusbatch, Corey Webster, Tai Webster, Finn Delany, Jarrod Kenny.

Forward: Isaac Fotu, Jordan Ngatai, Tom Abercrombie, Tohi Smith-Milner, Shea Ili.

Center: Alex Pledger, Rob Loe.

 

Nigeria (Gruppe B)

Head coach: Alex Nwora.

Guard: Ike Iroegbu, Ben Uzoh, Stan Okoye, Nnamdi Vincent, Josh Okogie.

Forward: Ike Diogu, Al-Farouq Aminu, Ekpe Udoh, Chimezie Metu, Talib Zanna, Jordan Nwora.

Center: Micheal Eric.

 

Polen (Gruppe A)

Head coach: Mike Taylor.

Guard: Lukasz Koszarek, Kamil Laczynski, AJ Slaugther, Karol Gruszecki, Mateusz Ponitka.

Forward: Aaron Cel, Damian Kulig, Adam Waczynski, Michal Sokolowski.

Center: Aleksander Balcerowski, Adam Hrycaniuk, Dominik Olejniczak.

 

Puerto Rico (Gruppe C)

Head coach: Eddie Casiano.

Guard: Gary Browne, Gian Clavell, David Huertas, Javier Mojica, Angel Rodriguez.

Forward: Renaldo Balkman, Ramon Clemente, Devon Collier, Alexander Franklin, Isaiah Pineiro.

Center: Christopher Brady, Jorge Bryan Diaz.

 

Rusland (Gruppe B)

Head coach: Sergey Bazarevich.

Guard: Evgeny Baburin, Mikhail Kulagin, Grigory Motovilov, Andrey Sopin, Vitaly Fridzon.

Forward: Semen Antonov, Andrey Vorontsevich, Andrey Zubkov, Sergey Karasev, Nikita Kurbanov, Evgeny Valiev.

Center: Vladimir Ivlev.

 

Senegal (Gruppe H)

Head coach: Moustapha Gaye.

Guard: Xane Dalmeida, Lamine Sambe, Makhtar Gueye.

Forward: Maurice Ndour, Djibril Thiam, Moustapha Diop, Mouhammad Faye, Momar Ndoye, Ibrahima Fall Faye.

Center: Youssoupha Ndoye, Hamady Ndiaye, Babacar Toure.

Serbien (Gruppe D)
Head coach: Sasha Djordjevic.

Guard: Vasilije Micic, Marko Guduric, Stefan Jovic, Bogdan Bogdanovic.

Forward: Nikola Jokic, Stefan Bircevic, Vladimir Lucic, Nemanja Bjelica, Marko Simonovic.

Center: Boban Marjanovic, Nikola Milutinov, Miroslav Raduljica.

Spanien (Gruppe C)

Head coach: Sergio Scariolo.

Guard: Ricky Rubio, Sergio Llull, Quino Colom, Pau Ribas.

Forward: Rudy Fernandez, Javier Beiran, Victor Claver, Juancho Hernangomez, Pierre Oriola, Xavi Rabaseda.

Center: Marc Gasol, Willy Hernangomez

Javier Beiran, Marc Gasol, Pierre Oriola, Victor Claver, Juancho Hernangomez, Xavi Rabaseda, Willy Hernangomez, Pau Ribas, Quino Colom, Ricky Rubio, Sergio Llull, Rudy Fernandez.

 

Sydkorea (Gruppe B)

Head coach: Sang Shik Kim.

Guard: Chan Hee Park, Jung Hyun Lee, Sun Hyung Kim, Hoon Heo, Dae Sung Lee.

Forward: Jun Yong Choi, Hee Jong Yang, Hyo Geun Jung.

Center: Sang Jae Kang, Jing Kyu Kim, Gun A Ra, Seoung Hyun Lee.

 

Tjekkiet (Gruppe E)

Head coach: Ronen Ginzburg.

Guard: Tomas Vyoral, Tomas Satoransky, Jakub Sirina.

Forward: Pavel Pumprla, Vojtech Hruvan, Blake Schilb, Jaromir Bohacik, Lukas Palyza.

Center: Patrik Auda, Ondrej Balvin, Martin Peterka, Martin Kriz.

 

Tunesien (Gruppe C)

Head coach: Mario Palma.

Guard: Omar Mouhli, Nizar Knioua, Omar Abada, Mourad El Mabrouk.

Forward: Michael Roll, Radhouane Slimane, Mouhamed Hadidane, Makram Ben Romdhane, Ziyed Chennoufi.

Center: Salah Mejri, Mohamed Abbassi, Mokthar Ghayaza.

 

Tyskland (Gruppe E)

Head coach: Henrik Rodl.

Guard: Maodo Lo, Ismet Akpinar, Dennis Schroder, Andreas Obst.

Forward: Niels Giffey, Daniel Theis, Robin Benzing, Paul Zipser, Danilo Barthel, Maximilian Kleber, Johannes Thiemann.

Center: Johannes Voigtmann.

 

Tyrkiet (Gruppe C)

Head coach: Ufuk Serica.

Guard: Yigit Arslan, Dogus Balbay, Furkan Korkmaz, Melih Mahmutoglu, Bugrahan Tuncer, Scott Wilbekin.

Forward: Ege Arar, James Metecan Birsen, Ersan Ilyasova, Cedi Osman.

Center: Semih Erden, Sertac Sanli.

 

USA (Gruppe E)

Head coach: Gregg Popovich.

Guard: Joe Harris, Donovan Mitchell, Marcus Smart, Jayson Tatum, Kemba Walker, Derrick White.

Forward: Harrison Barnes, Jaylen Brown, Khris Middleton.

Center: Brook Lopez, Mason Plumlee, Myles Turner.

 

Venezuela (Gruppe A)

Head coach: Fernando Duró.

Guard: Gregory Vargas, Jhornan Zamora, Pedro Chourio, Heissler Guillent.

Forward: Jose Vargas, Luis Bethelmy, Anthony Perez, Miguel Ruiz, Dwight Lewis, Michael Carrera, Nestor Colmenares.

Center: Windi Graterol.

Tjek Fullcourts nye Livescore ud her.

Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

More in FIBA World Cup