evn-dk
Fullcourt

EuroBasket 2013 blev skudt i gang i dag – Fuld oversigt

Klokken 14:30 blev EuroBasket 2013 skudt i gang i Slovenien med fire åbningskampe. Turneringen, der varer fra i dag til og med 22. september, er denne omgang tynd på stjerner men ikke spænding.

England vandt overraskende over Israel trods ingen Luol Deng. Tyrkiet, der har Omer Asik og Hedo Turkoglu på rosteren, tabte til Finland med seks points. Polen, med Marcin Gortat i spidsen, tabte til Georgien og til slut vandt Letland over Bosnien.

Gortat sagde før turneringsstarten, at hvis de vandt EM, ville han misse NBA Training Camp på grund af al den fejring der skulle til. Med nederlaget til Georgien har Polen allerede sat sig selv i en dårlig position og må kæmpe sin vej ud af hullet.

Følgende er en komplet oversigt over kampkalenderen, fra EuroBasket2013.org:

Oversigt

04.09.2013
A/2
14:30
Israel
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Great Britain
B/1
14:30
Latvia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Bosnia and Herzegovina
C/1
14:30
Georgia
Celje, SLO
Celje Arena
Poland
D/1
14:30
Turkey
Koper, SLO
Bonifika Arena
Finland
A/1
17:45
Belgium
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Ukraine
B/3
17:45
F.Y.R. of Macedonia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Montenegro
C/3
17:45
Spain
Celje, SLO
Celje Arena
Croatia
D/2
17:45
Sweden
Koper, SLO
Bonifika Arena
Greece
A/3
21:00
France
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Germany
B/2
21:00
Serbia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Lithuania
C/2
21:00
Czech Republic
Celje, SLO
Celje Arena
Slovenia
D/3
21:00
Russia
Koper, SLO
Bonifika Arena
Italy
05.09.2013
A/4
14:30
Ukraine
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Israel
B/5
14:30
Montenegro
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Latvia
C/5
14:30
Croatia
Celje, SLO
Celje Arena
Georgia
D/4
14:30
Finland
Koper, SLO
Bonifika Arena
Sweden
A/5
17:45
Germany
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Belgium
B/4
17:45
Bosnia and Herzegovina
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Serbia
C/4
17:45
Poland
Celje, SLO
Celje Arena
Czech Republic
D/5
17:45
Italy
Koper, SLO
Bonifika Arena
Turkey
A/6
21:00
Great Britain
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
France
B/6
21:00
Lithuania
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
F.Y.R. of Macedonia
C/6
21:00
Slovenia
Celje, SLO
Celje Arena
Spain
D/6
21:00
Greece
Koper, SLO
Bonifika Arena
Russia
06.09.2013
A/7
14:30
Germany
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Ukraine
B/7
14:30
Montenegro
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Bosnia and Herzegovina
A/9
17:45
Belgium
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Great Britain
B/9
17:45
Latvia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Lithuania
A/8
21:00
France
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Israel
B/8
21:00
F.Y.R. of Macedonia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Serbia
07.09.2013
C/8
14:30
Spain
Celje, SLO
Celje Arena
Czech Republic
D/8
14:30
Russia
Koper, SLO
Bonifika Arena
Sweden
C/7
17:45
Croatia
Celje, SLO
Celje Arena
Poland
D/7
17:45
Italy
Koper, SLO
Bonifika Arena
Finland
C/9
21:00
Georgia
Celje, SLO
Celje Arena
Slovenia
D/9
21:00
Turkey
Koper, SLO
Bonifika Arena
Greece
08.09.2013
A/11
14:30
Great Britain
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Germany
B/10
14:30
Bosnia and Herzegovina
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
F.Y.R. of Macedonia
C/10
14:30
Poland
Celje, SLO
Celje Arena
Spain
D/10
14:30
Finland
Koper, SLO
Bonifika Arena
Russia
A/10
17:45
Ukraine
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
France
B/12
17:45
Serbia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Latvia
C/12
17:45
Czech Republic
Celje, SLO
Celje Arena
Georgia
D/11
17:45
Greece
Koper, SLO
Bonifika Arena
Italy
A/12
21:00
Israel
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Belgium
B/11
21:00
Lithuania
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Montenegro
C/11
21:00
Slovenia
Celje, SLO
Celje Arena
Croatia
D/12
21:00
Sweden
Koper, SLO
Bonifika Arena
Turkey
09.09.2013
A/13
14:30
Great Britain
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Ukraine
B/14
14:30
Latvia
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
F.Y.R. of Macedonia
C/14
14:30
Georgia
Celje, SLO
Celje Arena
Spain
D/13
14:30
Greece
Koper, SLO
Bonifika Arena
Finland
A/15
17:45
Germany
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
Israel
B/13
17:45
Lithuania
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Bosnia and Herzegovina
C/15
17:45
Croatia
Celje, SLO
Celje Arena
Czech Republic
D/15
17:45
Italy
Koper, SLO
Bonifika Arena
Sweden
A/14
21:00
Belgium
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena
France
B/15
21:00
Montenegro
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena
Serbia
C/13
21:00
Slovenia
Celje, SLO
Celje Arena
Poland
D/14
21:00
Turkey
Koper, SLO
Bonifika Arena
Russia
11.09.2013
E/1
14:30
Team(B/3)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(A/1)
E/2
17:45
Team(B/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(A/2)
E/3
21:00
Team(A/3)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(B/1)
12.09.2013
F/1
14:30
Team(D/3)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(C/1)
F/3
17:45
Team(C/3)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(D/1)
F/2
21:00
Team(D/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(C/2)
13.09.2013
E/4
14:30
Team(A/1)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(B/2)
E/5
17:45
Team(B/3)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(A/3)
E/6
21:00
Team(A/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(B/1)
14.09.2013
F/4
14:30
Team(C/1)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(D/2)
F/5
17:45
Team(D/3)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(C/3)
F/6
21:00
Team(C/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(D/1)
15.09.2013
E/7
14:30
Team(B/1)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(A/1)
E/8
17:45
Team(A/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(B/3)
E/9
21:00
Team(B/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(A/3)
16.09.2013
F/7
14:30
Team(D/1)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(C/1)
F/9
17:45
Team(D/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(C/3)
F/8
21:00
Team(C/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(D/3)
18.09.2013
79/A
17:30
Team(E/1)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(F/4)
82/A
21:00
Team(F/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(E/3)
19.09.2013
83/A
14:30
Loser of (79)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Loser of (82)
81/A
17:45
Team(F/1)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(E/4)
80/A
21:00
Team(E/2)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Team(F/3)
20.09.2013
84/A
14:30
Loser of (80)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Loser of (81)
86/A
17:45
Winner of (80)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Winner of (81)
85/A
21:00
Winner of (79)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Winner of (82)
21.09.2013
87/A
17:30
Loser of (83)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Loser of (84)
88/A
21:00
Winner of (83)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Winner of (84)
22.09.2013
89/A
17:30
Loser of (85)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Loser of (86)
90/A
21:00
Winner of (85)
Ljubljana, SLO
Stozice Arena
Winner of (86)