Klokken 14:30 blev EuroBasket 2013 skudt i gang i Slovenien med fire åbningskampe. Turneringen, der varer fra i dag til og med 22. september, er denne omgang tynd på stjerner men ikke spænding.
England vandt overraskende over Israel trods ingen Luol Deng. Tyrkiet, der har Omer Asik og Hedo Turkoglu på rosteren, tabte til Finland med seks points. Polen, med Marcin Gortat i spidsen, tabte til Georgien og til slut vandt Letland over Bosnien.
Gortat sagde før turneringsstarten, at hvis de vandt EM, ville han misse NBA Training Camp på grund af al den fejring der skulle til. Med nederlaget til Georgien har Polen allerede sat sig selv i en dårlig position og må kæmpe sin vej ud af hullet.
Følgende er en komplet oversigt over kampkalenderen, fra EuroBasket2013.org:
Oversigt
A/2
|
14:30
|
Israel | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Great Britain |
B/1
|
14:30
|
Latvia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Bosnia and Herzegovina |
C/1
|
14:30
|
Georgia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Poland |
D/1
|
14:30
|
Turkey | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Finland |
A/1
|
17:45
|
Belgium | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Ukraine |
B/3
|
17:45
|
F.Y.R. of Macedonia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Montenegro |
C/3
|
17:45
|
Spain | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Croatia |
D/2
|
17:45
|
Sweden | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Greece |
A/3
|
21:00
|
France | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Germany |
B/2
|
21:00
|
Serbia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Lithuania |
C/2
|
21:00
|
Czech Republic | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Slovenia |
D/3
|
21:00
|
Russia | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Italy |
A/4
|
14:30
|
Ukraine | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Israel |
B/5
|
14:30
|
Montenegro | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Latvia |
C/5
|
14:30
|
Croatia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Georgia |
D/4
|
14:30
|
Finland | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Sweden |
A/5
|
17:45
|
Germany | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Belgium |
B/4
|
17:45
|
Bosnia and Herzegovina | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Serbia |
C/4
|
17:45
|
Poland | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Czech Republic |
D/5
|
17:45
|
Italy | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Turkey |
A/6
|
21:00
|
Great Britain | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
France |
B/6
|
21:00
|
Lithuania | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
F.Y.R. of Macedonia |
C/6
|
21:00
|
Slovenia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Spain |
D/6
|
21:00
|
Greece | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Russia |
A/7
|
14:30
|
Germany | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Ukraine |
B/7
|
14:30
|
Montenegro | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Bosnia and Herzegovina |
A/9
|
17:45
|
Belgium | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Great Britain |
B/9
|
17:45
|
Latvia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Lithuania |
A/8
|
21:00
|
France | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Israel |
B/8
|
21:00
|
F.Y.R. of Macedonia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Serbia |
C/8
|
14:30
|
Spain | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Czech Republic |
D/8
|
14:30
|
Russia | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Sweden |
C/7
|
17:45
|
Croatia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Poland |
D/7
|
17:45
|
Italy | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Finland |
C/9
|
21:00
|
Georgia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Slovenia |
D/9
|
21:00
|
Turkey | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Greece |
A/11
|
14:30
|
Great Britain | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Germany |
B/10
|
14:30
|
Bosnia and Herzegovina | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
F.Y.R. of Macedonia |
C/10
|
14:30
|
Poland | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Spain |
D/10
|
14:30
|
Finland | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Russia |
A/10
|
17:45
|
Ukraine | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
France |
B/12
|
17:45
|
Serbia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Latvia |
C/12
|
17:45
|
Czech Republic | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Georgia |
D/11
|
17:45
|
Greece | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Italy |
A/12
|
21:00
|
Israel | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Belgium |
B/11
|
21:00
|
Lithuania | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Montenegro |
C/11
|
21:00
|
Slovenia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Croatia |
D/12
|
21:00
|
Sweden | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Turkey |
A/13
|
14:30
|
Great Britain | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Ukraine |
B/14
|
14:30
|
Latvia | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
F.Y.R. of Macedonia |
C/14
|
14:30
|
Georgia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Spain |
D/13
|
14:30
|
Greece | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Finland |
A/15
|
17:45
|
Germany | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
Israel |
B/13
|
17:45
|
Lithuania | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Bosnia and Herzegovina |
C/15
|
17:45
|
Croatia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Czech Republic |
D/15
|
17:45
|
Italy | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Sweden |
A/14
|
21:00
|
Belgium | — |
Ljubljana, SLO
Tivoli Arena |
|
France |
B/15
|
21:00
|
Montenegro | — |
Jesenice, SLO
Podmezakla Arena |
|
Serbia |
C/13
|
21:00
|
Slovenia | — |
Celje, SLO
Celje Arena |
|
Poland |
D/14
|
21:00
|
Turkey | — |
Koper, SLO
Bonifika Arena |
|
Russia |
E/1
|
14:30
|
Team(B/3) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(A/1) |
E/2
|
17:45
|
Team(B/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(A/2) |
E/3
|
21:00
|
Team(A/3) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(B/1) |
F/1
|
14:30
|
Team(D/3) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(C/1) |
F/3
|
17:45
|
Team(C/3) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(D/1) |
F/2
|
21:00
|
Team(D/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(C/2) |
E/4
|
14:30
|
Team(A/1) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(B/2) |
E/5
|
17:45
|
Team(B/3) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(A/3) |
E/6
|
21:00
|
Team(A/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(B/1) |
F/4
|
14:30
|
Team(C/1) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(D/2) |
F/5
|
17:45
|
Team(D/3) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(C/3) |
F/6
|
21:00
|
Team(C/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(D/1) |
E/7
|
14:30
|
Team(B/1) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(A/1) |
E/8
|
17:45
|
Team(A/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(B/3) |
E/9
|
21:00
|
Team(B/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(A/3) |
F/7
|
14:30
|
Team(D/1) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(C/1) |
F/9
|
17:45
|
Team(D/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(C/3) |
F/8
|
21:00
|
Team(C/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(D/3) |
79/A
|
17:30
|
Team(E/1) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(F/4) |
82/A
|
21:00
|
Team(F/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(E/3) |
83/A
|
14:30
|
Loser of (79) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Loser of (82) |
81/A
|
17:45
|
Team(F/1) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(E/4) |
80/A
|
21:00
|
Team(E/2) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Team(F/3) |
84/A
|
14:30
|
Loser of (80) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Loser of (81) |
86/A
|
17:45
|
Winner of (80) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Winner of (81) |
85/A
|
21:00
|
Winner of (79) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Winner of (82) |
87/A
|
17:30
|
Loser of (83) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Loser of (84) |
88/A
|
21:00
|
Winner of (83) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Winner of (84) |
89/A
|
17:30
|
Loser of (85) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Loser of (86) |
90/A
|
21:00
|
Winner of (85) | — |
Ljubljana, SLO
Stozice Arena |
|
Winner of (86) |
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.