Stortalentet Mikael Vincents Nielsen fra Falcon skifter til SISU. Mikael har netop været med U 21 EM i Malta, hvor de de unge danskere endte på en 15. plads ud af de 17 deltagende lande. Han har i hele sin korte karriere optrådt for københavnerklubben Falcon og forsætter med at spille i hovedstaden. Han skifter til SISU af flere årsager.
“Valget faldt i sidste ende på SISU fordi de tilbød en situation der passede det jeg søgte meget godt. De kunne tilbyde mig muligheden for at spille på det højeste niveau i Danmark, og Thomas Silfen gav mig en følelse af at han troede på mig som spiller. Jeg var også meget tiltrukket af sammensætningen af SISUs hold. Der er en hel del unge spillere, blandet med et par meget rutinerede spillere som jeg kan lære meget af, og hjælpe mig med transformationen fra 1. div. til Canal Digital Ligaen,” udtaler Mikael Vincents.
Mikael Vincents har i de seneste sæsoner været en af de bærende kræfter på Falcons 1. divisionshold og ved U 20 EM gjorde han også en fin figur. I syv kampe snittede han 5,0 point, 3,0 rebounds og 0,9 assists.
I Mikael Vincents får SISU en ung og talentfuld spiller på pointguard-pladsen. Indtil vídere har SISU ikke offentliggjort mange spillere, men profilerne Thomas Soltau og Mickey Dennis er blevet præsenteret, mens klubben har måtte tage afsked med Henrik Thomsen, som netop bytter klub med Mikael Vincents og tager et år i 1. division for Falcon.

