CDL: Soltau har ikke slugt kameler

kildeskovhallen01a

SISU: Endnu engang prøver Thomas Soltau lykken i SISU, trods tidligere og mindre heldige oplevelser med klubben. Men det er nu en godt tilfreds Thomas Soltau, der igen trækker i den røde trøje for Gentofte-klubben SISU – modsat dét der blev skrevet på en kendt dansk Twitter-profil om at “have glemt eller slugt kameler”. Ingen af delene er gjort, men måske Thomas Soltau er glad for de nye ansigter i Kildeskovshallen.

“Jeg er super glad for at være tilbage i SISU, og jeg har haft nogle rigtig positive samtaler med klubbens nye træner og ledelse. Derfor har vi indgået en rigtig fornuftig 2-årige aftale, og der er hverken “glemt ting eller slugt kameler,” lyder det fra Thomas Soltau med et smil på læben.

Harmonerer godt med Mickey Dennis
Og der er kommet nye folk til SISU siden sidste sæsons uroligheder i det gamle SISU CPH, og det er folk som Thomas Soltau kender, og ser frem til at spille for i de næste to sæsoner hos SISU.

“Jeg glæder mig til at spille for Thomas Silfen, og sammen med Mickey Dennis igen. Mickey og jeg har været gode venner i lang tid, og har altid harmoneret godt på banen, så det bliver spændende, at se hvad der kan blive til i denne sæson,” lyder det fra Soltau, der stadig er i gang med genoptræningen efter et længere skadesforløb.

Se video med Thomas Soltau

Læs også

Tags: