evn-dk
Fullcourt

Seneste nyheder

18. nov 2017 - 15:08 af Boba Keseric
Mange af rundens bedste højdepunkter fra EuroLeague kommer fra topopgøret mellem de to stormagter CSKA Moscow og Fenerbahce Istanbul....
18. nov 2017 - 12:27 af Boba Keseric
Tragedien har ramt landsholdene, eftersom den nye FIBA-kalender har tvunget både spillere og trænere til at sige nej tak...
17. nov 2017 - 21:23 af Boba Keseric
Fenerbahce slog CSKA Moscow med 93-95 efter et dramatisk opgør der gik i overtid, og blev afgjort i det...
17. nov 2017 - 16:46 af Aske Strandbygaard
Ifølge Fyens.dk bliver fagforeningen HK Midt ny storsponsor i Svendborg Rabbits efter en årrække hos det sydfynske håndboldflagskib GOG.
17. nov 2017 - 12:59 af Boba Keseric
Fredag formiddag blev der trukket lod til pokalsemifinalerne, og der er lagt op til nogle ret så spændende opgør.
17. nov 2017 - 12:04 af Boba Keseric
Edgaras Ulanovas fra Zalgiris topper syvende rundes liste af bedste højdepunkter i EuroLeague, med sin gamewinner buzzerbeater tree’er mod...
James Harden - Houston Rockets - Flickr - Derral Chen
17. nov 2017 - 11:06 af Steffen Kartman
Endnu en kamp og endnu en ny MVP-præstations af James Harden. Men var det nok til at slå et...
17. nov 2017 - 10:46 af Steffen Pedersen
Både Boston og Golden State kom med lutter sejre i bagagen før nattens møde i TD Garden
17. nov 2017 - 8:16 af Steffen Kartman
Hørsholm 79ers var på besøg i Ballerup SuperArena torsdag aften i ugens tv-kamp.
16. nov 2017 - 20:32 af Daniel Christiansen
EBAA fra 1. division er på alles læber efter, at de slog ligaholdet Hørsholm ud af pokalturneringen. Noget af...
16. nov 2017 - 20:05 af Daniel Christiansen
Forleden lavede EBAA, Bakken Bears’ farmerhold fra 1. division, en gedigen overraskelse, da man ekspederede ligaholdet Hørsholm ud af...
16. nov 2017 - 14:31 af Aske Strandbygaard
Bakken Bears leverede onsdag aften endnu en stor præstation i FIBA Europe Cup, da de danske mestre for anden...

Basketligaen

Seneste nyheder – Basketligaen

Læs flere nyheder fra Basketligaen her >>

Kampe i denne uge

18:15
Basketligaen
Ballerup Super Arena

Wolfpack - Hørsholm 79ers

14:00
Basketligaen
Vejlby Risskov-Hallen

Bakken Bears - Randers Cimbria

15:00
Basketligaen
Nørrebrohallen

Stevnsgade SuperMen - Wolfpack

NBA

Seneste nyheder – NBA

Læs flere nyheder fra NBA her >>

Stilling

TeamWLPct.GB
Celtics142.875 -
Raptors105.6673.5
Pistons105.6673.5
Wizards96.6004.5
76ers86.5715.0
Bucks86.5715.0
Cavaliers97.5625.0
Magic87.5335.5
Knicks87.5335.5
Pacers88.5006.0
Heat78.4676.5
Nets69.4007.5
Hornets59.3578.0
Bulls310.2319.5
Hawks312.20010.5

Last updated: 11/18/2017

Euroleague

Seneste nyheder – Euroleague

Læs flere nyheder fra Euroleague her >>